Rekod E-RPH

MINGGU PEMBELAJARAN1
HARIKHAMIS
MASA10:00
TARIKH02/04/2026
SENARAI KELAS ( FASA)
  • TINGKATAN 5 ( SPM )
SENARAI MATA PELAJARAN
  • SAINS
KEHADIRAN PELAJAR24
PELAJAR YANG TIDAK HADIR2
TAJUK / TOPIKBAB 5 Sebatian Krabon
STANDARD PEMBELAJARANMenyatakan maksud alkohol/ Memberi contoh alkohol dan kegunaannya/ Mewajarkan kesan pengambilan alkohol terhadap kesihatan/ Menyatakan maksud lemak/ Mengelaskan lemak kepada lemak tepu dan lemak tak tepu/ Mewajarkan kepentingan lemak dalam diet seimbang
STANDARD KANDUNGAN5.3 Alkohol/ 5.4 Lemak
OBJEKTIF PEMBELAJARAN. ( selepas proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat) :

Pada akhir PdPc, murid dapat:

  1. Menyatakan maksud alkohol
  2. Memberi sekurang-kurangnya dua contoh alkohol dan kegunaannya
  3. Menjelaskan sekurang-kurangnya dua kesan pengambilan alkohol terhadap kesihatan
  4. Menyatakan maksud lemak
  5. Mengelaskan lemak kepada lemak tepu dan lemak tak tepu
  6. Menjelaskan kepentingan lemak dalam diet seimbang
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PEMUDAHCARAAN ( PdPc)

Set Induksi (5 minit)

  • Guru menunjukkan gambar:
    • Hand sanitizer (alkohol)
    • Minyak masak / mentega
  • Soalan:
    ➤ “Apa persamaan bahan ini?”
  • Guru kaitkan dengan sebatian karbon (alkohol & lemak)

Langkah 1: Alkohol (20 minit)

Penerangan Guru:

  • Maksud alkohol
  • Contoh:
    • Etanol (minuman, antiseptik)
  • Kegunaan:
    • Perubatan, bahan api, industri

Aktiviti Murid:

  • Perbincangan kumpulan:
    ➤ Senaraikan kegunaan alkohol

Perbincangan Kesan:

  • Kesan negatif pengambilan alkohol terhadap kesihatan

Pemudahcara (Guru):

  • Membimbing perbincangan
  • Menyoal KBAT:
    ➤ “Mengapa pengambilan alkohol berlebihan berbahaya?”

Langkah 2: Lemak (25 minit)

Penerangan Guru:

  • Maksud lemak
  • Pengelasan:
    • Lemak tepu
    • Lemak tak tepu

Aktiviti Murid (PAK21):

  • Think-Pair-Share:
    ➤ Banding beza lemak tepu dan tak tepu

Perbincangan:

  • Kepentingan lemak:
    • Sumber tenaga
    • Penebat haba
    • Perlindungan organ

Pemudahcara (Guru):

  • Memberi contoh makanan
  • Membetulkan miskonsepsi (lemak bukan semuanya buruk)
ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM )
  • BUKU TEKS
  • NOTA RINGKAS
  • GAMBAR
NILAI MURNI
  • BAIK HATI
  • BERTANGGUNGJAWAB
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM ( E.M.K )
  • KRETIVITI DAN ENOVASI
  • SAINS DAN TEKNOLOGI
PENTAKSIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
  • LEMBARAN KERJA
  • LISAN
TAHAP PEMIKIRAN / ABAD KE 21
  • KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH
  • MENGINGATI
  • MEMAHAMI
  • KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
  • MENGAPLIKASI
  • MENGANALISIS
BILANGAN PELAJAR YANG DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PENGUKUHAN24
BILANGAN PELAJAR YANG TIDAK DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PEMULIHAN0