Rekod E-RPH

MINGGU PEMBELAJARAN13
HARIISNIN
MASA11:05
TARIKH13/04/2026
SENARAI KELAS ( FASA)
  • AULAD 1
SENARAI MATA PELAJARAN
  • SAINS
KEHADIRAN PELAJAR5
PELAJAR YANG TIDAK HADIR2
TAJUK / TOPIKBenda hidup dan benda bukan hidup
STANDARD PEMBELAJARAN3.1.1 Membanding dan membezakan benda hidup dan benda bukan hidup
STANDARD KANDUNGAN3.1 Benda hidup dan benda bukan hidup Murid memahami perbezaan antara benda hidup dan benda bukan hidup berdasarkan ciri-ciri tertentu.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN. ( selepas proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat) :
  • Menyatakan sekurang-kurangnya 3 ciri benda hidup dengan betul.
  • Membezakan benda hidup dan bukan hidup melalui aktiviti dengan tepat
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PEMUDAHCARAAN ( PdPc)

Langkah 1 

  • Guru menerangkan maksud benda hidup dan benda bukan hidup kepada murid secara ringkas.
  • Guru menjelaskan ciri-ciri benda hidup iaitu bernafas, memerlukan air dan makanan, bergerak, membesar dan membiak.
  • Guru membandingkan ciri tersebut dengan benda bukan hidup yang tidak mempunyai ciri-ciri tersebut.
  • Murid memberi contoh lain benda hidup dan benda bukan hidup secara lisan.

Langkah 2 

  • Guru menjalankan aktiviti “Kotak Misteri” dengan menyediakan kad gambar kepada murid.
  • Murid diminta memilih satu kad gambar dan mengelaskan sama ada benda tersebut ialah benda hidup atau bukan hidup.
  • Murid menampal kad pada ruang yang betul di papan putih.
  • Murid memberikan alasan berdasarkan ciri-ciri benda hidup.

Langkah 3

  • Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
  • Murid diminta memadankan gambar dengan kategori yang betul iaitu benda hidup atau benda bukan hidup.
  • Murid juga diminta mewarnakan gambar mengikut arahan yang diberikan.
  • Guru membimbing murid yang lemah semasa aktiviti dijalankan.

Langkah 4

  • Guru menyoal semula murid tentang ciri-ciri benda hidup.
  • Murid menyatakan semula ciri-ciri tersebut secara lisan.
  • Guru membuat rumusan tentang perbezaan benda hidup dan benda bukan hidup.
ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM )
  • BUKU TEKS
  • MODUL SUBJEK
NILAI MURNI
  • BAIK HATI
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM ( E.M.K )
  • SAINS DAN TEKNOLOGI
PENTAKSIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
  • LEMBARAN KERJA
  • HASIL KERJA
TAHAP PEMIKIRAN / ABAD KE 21
  • MENGINGATI
  • MEMAHAMI
BILANGAN PELAJAR YANG DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PENGUKUHAN5
BILANGAN PELAJAR YANG TIDAK DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PEMULIHAN5
REFLEKSI
  • Program sekolah