Rekod E-RPH

MINGGU PEMBELAJARAN12
HARIKHAMIS
MASA02:00
TARIKH09/04/2026
SENARAI KELAS ( FASA)
  • TINGKATAN 4 ( SPM )
SENARAI MATA PELAJARAN
  • BAHASA INGGERIS
KEHADIRAN PELAJAR13
PELAJAR YANG TIDAK HADIR3
TAJUK / TOPIKTechnology & Grammar (Past Simple, Used To)
STANDARD PEMBELAJARANMurid dapat menggunakan bentuk Past Simple dengan tepat dalam ayat serta membezakan dan menggunakan struktur “used to”, “be used to” dan “get used to” dengan betul dalam situasi harian, di samping memahami dan menggunakan kosa kata berkaitan teknologi dalam konteks yang sesuai.
STANDARD KANDUNGANMurid dapat berkomunikasi untuk menyampaikan maklumat, idea dan pendapat dalam pelbagai situasi serta memahami dan menggunakan struktur tatabahasa Bahasa Inggeris dengan betul dalam konteks yang sesuai.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN. ( selepas proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat) :

Pada akhir PdPc, murid dapat:

  1. Memilih sekurang-kurangnya 8/10 jawapan betul (Part A)
  2. Melengkapkan ayat Past Simple dengan tepat
  3. Membezakan penggunaan used to / be used to / get used to
  4. Menyertai aktiviti perbincangan dengan betul
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PEMUDAHCARAAN ( PdPc)

Set Induksi (5 minit)

Guru memulakan pengajaran dengan bertanya kepada murid tentang perbezaan penggunaan telefon dahulu dan sekarang. Murid diminta berkongsi pengalaman masing-masing seperti penggunaan telefon lama berbanding telefon pintar. Guru mengaitkan jawapan murid dengan konsep “used to” sebagai sesuatu yang dilakukan pada masa lalu.

Langkah 1 – Vocabulary (10 minit)

Guru membimbing murid menjawab latihan Bahagian A dengan memilih perkataan yang betul. Murid membaca ayat dan memilih jawapan yang sesuai secara individu sebelum dibincangkan bersama. Guru memberikan penerangan berdasarkan situasi sebenar bagi membantu pemahaman kosa kata.

Langkah 2 – Past Simple (15 minit)

Guru menerangkan penggunaan Past Simple sebagai perbuatan yang telah berlaku pada masa lampau. Guru memberikan contoh kata kerja biasa dan tidak biasa. Murid melengkapkan dialog dalam Bahagian B secara individu dan seterusnya membuat perbincangan bersama guru untuk menyemak jawapan.

Langkah 3 – Used To (20 minit)

Guru menerangkan perbezaan antara “used to”, “be used to” dan “get used to” dengan contoh yang mudah difahami. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil dan diberikan beberapa ayat untuk dibincangkan. Setiap kumpulan membentangkan jawapan mereka dan guru membuat pembetulan serta peneguhan.

Langkah 4 – Role Play (5 minit)

Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca dialog dalam Bahagian A muka surat seterusnya. Murid digalakkan membaca dengan intonasi yang sesuai bagi memahami maksud perkataan seperti “gossip”, “argue” dan “explain”.

ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM )
  • BUKU TEKS
  • WHITEBOARD
  • BUKU RUJUKAN
  • MODUL SUBJEK
  • NOTA RINGKAS
  • GAMBAR
NILAI MURNI
  • BAIK HATI
  • KEBERANIAN
  • BERTANGGUNGJAWAB
  • HORMAT-MENGHORMATI
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM ( E.M.K )
  • KREATIVITI DAN INOVASI
  • BAHASA
  • KEROHANIAN DAN INSANIAH
PENTAKSIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
  • LEMBARAN KERJA
  • HASIL KERJA
  • PEMERHATIAN
  • LISAN
TAHAP PEMIKIRAN / ABAD KE 21
  • KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH
  • MENGINGATI
  • MEMAHAMI
  • KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
  • MENGAPLIKASI
  • MENCIPTA
BILANGAN PELAJAR YANG DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PENGUKUHAN10
BILANGAN PELAJAR YANG TIDAK DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PEMULIHAN3