Rekod E-RPH

MINGGU PEMBELAJARAN14
HARISELASA
MASA09:00
TARIKH14/04/2026
SENARAI KELAS ( FASA)
  • TINGKATAN 5 ( SPM )
SENARAI MATA PELAJARAN
  • PRINSIP PERAKAUNAN
KEHADIRAN PELAJAR3
PELAJAR YANG TIDAK HADIR0
TAJUK / TOPIKPerniagaan Perkongsian
STANDARD PEMBELAJARAN13.2.4 Menyediakan (i) Akaun Modal Berubah (ii) Akaun Modal dan Akaun Semasa menggunakan akaun modal tetap
STANDARD KANDUNGANEkuiti Pemilik dan Penyata Kewangan Perkongsian
OBJEKTIF PEMBELAJARAN. ( selepas proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat) :
  1. Menyediakan Akaun Modal Berubah dengan betul
  2. Menyediakan Akaun Modal dan Akaun Semasa (modal tetap)
  3. Membezakan kedua-dua kaedah dengan jelas
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PEMUDAHCARAAN ( PdPc)

Langkah 1 

Akaun Modal Berubah : Semua masuk satu akaun:

  • Modal awal
  • Tambahan modal
  • Ambilan
  • Untung

Akaun Modal Tetap

Pecah dua:

  1. Akaun Modal → hanya modal sahaja
  2. Akaun Semasa → untung, ambilan, faedah, gaji

Langkah 2 

Contoh Data:

Modal awal = RM10 000

Ambilan = RM2 000

Untung = RM5 000

(i) Akaun Modal Berubah

 Semua rekod dalam satu akaun:

  • Ambilan → debit
  • Untung → kredit

(ii) Modal Tetap

Akaun Modal:

  • Hanya RM10 000

Akaun Semasa:

  • Ambilan → debit
  • Untung → kredit

Langkah 3 

Tugasan:
Setiap kumpulan dapat data berbeza

Arahan: Sediakan:

  1. Akaun Modal Berubah
  2. Akaun Modal & Akaun Semasa
ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM )
  • BUKU TEKS
  • WHITEBOARD
NILAI MURNI
  • BAIK HATI
  • BERTANGGUNGJAWAB
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM ( E.M.K )
  • KREATIVITI DAN INOVASI
PENTAKSIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
  • LEMBARAN KERJA
  • HASIL KERJA
TAHAP PEMIKIRAN / ABAD KE 21
  • MENGINGATI
  • MEMAHAMI
BILANGAN PELAJAR YANG DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PENGUKUHAN3
BILANGAN PELAJAR YANG TIDAK DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PEMULIHAN3
REFLEKSI
  • Program sekolah