Rekod E-RPH

MINGGU PEMBELAJARAN15
HARIISNIN
MASA02:00
TARIKH27/04/2026
SENARAI KELAS ( FASA)
  • AULAD 1
SENARAI MATA PELAJARAN
  • MATEMATIK
KEHADIRAN PELAJAR7
PELAJAR YANG TIDAK HADIR0
TAJUK / TOPIKOperasi Asas
STANDARD PEMBELAJARAN2.4.1 Mereka cerita masalah tambah dan tolak dalam lingkungan 100.
STANDARD KANDUNGAN2.4 Penyelesaian masalah
OBJEKTIF PEMBELAJARAN. ( selepas proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat) :
  • Membina cerita matematik mudah (tambah / tolak)
  • Menyatakan ayat matematik berdasarkan cerita
  • Menghasilkan sekurang-kurangnya 1 cerita masalah dengan betul
AKTIVITI PEMBELAJARAN & PEMUDAHCARAAN ( PdPc)

LANGKAH 1 

Guru tunjuk contoh cerita:

Contoh 1 (Tambah):
Ali ada 3 epal. Ibu beri lagi 2 epal.
 Ayat matematik: 3 + 2 = 5

Contoh 2 (Tolak):
Siti ada 6 gula-gula. Dia makan 2.
Ayat matematik: 6 – 2 = 4

Tekankan:

  • Tambah = dapat lagi
  • Tolak = hilang / kurang

 LANGKAH 2

Aktiviti: “Cipta Cerita Matematik” 

  1. Murid dalam kumpulan kecil
  2. Setiap kumpulan dapat:
    • Kad gambar
    • Kad nombor
  3. Murid:
    • Cipta cerita sendiri
    • Tentukan operasi (tambah / tolak)
    • Bentangkan di depan kelas

 Contoh murid:
“Ahmad ada 10 belon, 3 pecah” 🎈

 LANGKAH 3

Lembaran kerja individu

Contoh:

  1. Bina cerita untuk: 4 + 3 = ____
  2. Bina cerita untuk: 9 – 5 = ____
  3. Lengkapkan:
    • Lina ada 8 pensel. Dia beri 2 kepada kawan. Baki = ___
ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM )
  • BUKU TEKS
  • WHITEBOARD
  • GAMBAR
NILAI MURNI
  • BERTANGGUNGJAWAB
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM ( E.M.K )
  • KEUSAHAWANAN
PENTAKSIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
  • LEMBARAN KERJA
  • HASIL KERJA
TAHAP PEMIKIRAN / ABAD KE 21
  • MENGINGATI
  • MEMAHAMI
  • MENGAPLIKASI
BILANGAN PELAJAR YANG DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PENGUKUHAN7
BILANGAN PELAJAR YANG TIDAK DAPAT MENGUASAI PEMBELAJARAN DAN DIBERI LATIHAN PEMULIHAN0